Numer 1/1 (March 2009)
Żyjemy w okresie gwałtownej transformacji systemów energetycznych, a także elektroenergetycznych. To główna przesłanka powołania do życia nowego tytułu pisma naukowego – Acta Energetica.
Obyś żył w ciekawych czasach – mawiali starożytni Chińczycy, chcąc rzucić na wroga klątwę. Czy nam się to podoba czy nie, żyjemy w ciekawych czasach, również dla energetyki. Wierzymy, że klątwę możemy przemienić w błogosławieństwo.
Rozwój dotyczy przede wszystkim, chociaż nie tylko, źródeł energii. Na skalę systemową wprowadzane są tzw. odnawialne źródła energii, takie jak elektrownie wiatrowe oraz biogazownie, elektrownie słoneczne, drobne źródła fotowoltaiczne i ogniwa paliwowe. Czeka nas era samochodów elektrycznych, transportu morskiego ze wsparciem wiatrowym, nowych paliwooszczędnych konstrukcji w lotnictwie. Należy się również spodziewać zmian w obszarze przesyłu energii elektrycznej. Reaktory termojądrowe, będące obecnie w budowie, powinny nam pozwolić po raz pierwszy uzyskać nadwyżkę energii wyprodukowanej nad włożoną.
Współczesne nam czasy to okres przemian, w którym stosunkowo łatwo – dzięki przyzwoleniu społecznemu i skłonnościom rządów do finansowania – można i należy włączać się w nurt rozwoju elektroenergetyki. W naturalny sposób predestynowane są do tego ośrodki naukowe i badawcze, główni kreatorzy idei, oraz instytucje kierujące systemami elektroenergetycznymi, spółki energetyczne, operatorzy systemów, firmy pracujące dla elektroenergetyki, energetyki. To przecież praktyczne zastosowanie teorii i idei rozwijanych w ośrodkach naukowo-badawczych jest kreatorem jakości życia i rozwoju społeczeństw. Doświadczenia firm związanych z energetyką (elektroenergetyką) są nie do przecenienia.
To nakaz czasów każe nam powołać do życia nowe czasopismo naukowe Acta Energetica. Wydawnictwo wyrasta ze środowiska inżynierów energetyków, splatając – przez Politechnikę Gdańską i Grupę ENERGA – to,co najlepsze w środowiskach naukowych i praktyce systemowej. Chcemy prezentować nowe idee, rozwiązywać problemy dotyczące techniki, technologii, organizacji i zarządzania oraz ekonomii w energetyce.
Chcemy trafiać do inżynierów i techników, kadry zarządzającej, pracowników uczelni oraz studentów związanych z energetyką i elektroenergetyką.
W numerze pierwszym Acta Energetica, jako przykład obszaru zainteresowania pisma, prezentujemy artykuły poruszające bardzo różne zagadnienia w elektroenergetyce.
Rozpoczynamy artykułem będącym analizą stanu obecnego oraz predykcją kierunków rozwoju systemów elektroenergetycznych.
Dwa kolejne artykuły dotyczą stabilności systemu elektroenergetycznego i elementów, które mają decydujący na tę stabilność wpływ, tzn. regulatora generatora synchronicznego i stabilizatora systemowego.
Sieci średniego napięcia (SN) reprezentowane są przez artykuł dotyczący strat energii elektrycznej (rozpoczynający cykl artykułów o problemach pracy sieci średniego napięcia).
Sieci niskiego napięcia reprezentowane są artykułem poruszającym problemy odkształcenia prądu pobieranego przez urządzenia oświetleniowe.
W artykułach odnoszących się do praktyki systemowej przedstawiamy zagadnienia pomiaru wyładowań niezupełnych w liniach kablowych SN oraz zagadnienia wykonywania prac na liniach przesyłowych o napięciu znamionowym 400 kV.
Reprezentantem problematyki ekonomicznej jest artykuł poruszający problemy rynku handlu pozwoleniami na emisje CO2 w Unii Europejskiej.
Serdecznie zapraszam do współpracy.