Aktualności

Powrót
29.11.2017

GDE 2017 podsumowane

GDE 2017 podsumowane

Organizatorzy, czyli Stowarzyszenie Elektryków Polskich Oddział Gdańsk, podsumowali 42. Gdańskie Dni Elektryki, które pod patronatem „Acta Energetica” odbyły się w dniach 26-28 października br. na Politechnice Gdańskiej i w Hotelu Focus Premium Gdańsk.

 

Na tegoroczne wydarzenie złożyły się:

  • seminarium techniczne
  • konferencja naukowo-technicznej pt.: „Nowoczesne technologie w stacjach i liniach elektroenergetycznych”
  • szkolenia i warsztaty branżowe
  • targi firm
  • zwiedzanie laboratoriów
  • wyjazd technicznego
  • Zawody Konstruktorów Robocontest oraz Studencki Konkurs Projektów Technicznych.

GDE17_1.jpg

W GDE 2017 wzięło udział: 24 prelegentów, 35 wystawców, 126 zaproszonych gości, 72 członków Pomorskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, 143 uczestników konferencji, 58 uczestników Zawodów Konstruktorów Robocontest i Studenckiego Konkursu Projektów Technicznych, 165 uczestników Szkoleń, 18 uczestników wyjazdu technicznego, 71 gości seminarium technicznego oraz liczna grupa niezarejestrowanych uczestników, w tym studentów Politechniki Gdańskiej.

 

Seminarium Techniczne

Nowością podczas tegorocznych GDE było seminarium techniczne, które odbyło się w przeddzień konferencji. Poświęcone było zagadnieniom technicznym związanym z-projektowaniem i rozwojem sieci elektroenergetycznych:

  • „Prace pod napięciem i ich wpływ na realizację strategii związanej z dbałością o Klienta i-infrastrukturę energetyczną” Grupa Energa
  • „Dobór przekroju żył powrotnych w kablach średniego napięcia” Marek Olesz – Politechnika Gdańska Radosław Sawicz – Energa Operator SA
  • „Zagrożenie piorunowe wysokonapięciowych linii kablowych”  Henryk Boryń – Politechnika Gdańska
  • „Diagnostyka stanu technicznego izolatorów przepustowych SN”  Marek Olesz, Jacek Haras – Politechnika Gdańska
  • „Uziemianie stanowisk słupowych z głowicami kablowymi” Józef Jacek Zawodniak – ENEA Operator SA, Stanisław Wojtas – Politechnika Gdańska

GDE17_3.jpg

Szkolenia i warsztaty

W ramach GDE odbyły się też bezpłatne szkolenia. Wzięli w nich udział przedstawiciele firm, pracownicy uczelni oraz studenci. Do wyboru mieli następujące teamty:

  • „EPLAN Electric P8” – przeprowadzone przez firmę AB-Micro
  • „Autodesk Inventor” – przeprowadzone przez firmę Procad
  • „Tworzenie systemu SCADA + PLC – język drabinkowy” – przeprowadzone przez firmę Astor
  • „Pomiary elektryczne” – przeprowadzone przez firmę Sonel
  • “SEE Electrical EXPERT” –  przeprowadzone przez firmę IGE+XAO
  • „Narzędzia online do rozwijania relacji i wsparcia wizerunku naukowca i eksperta” – przeprowadzone przez Kwartalnik Naukowy Energetyków Acta Energetica.

Konferencja naukowo-techniczna

Konferencja naukowo - techniczna, to w głównej mierze spotkanie naukowców, specjalistów i-przedstawicieli firm z całego kraju. Tematem konferencji były „Nowoczesne technologie w stacjach i-liniach elektroenergetycznych”. Prelekcje wygłosili przedstawiciele firm sponsorskich, wystawcy, prelegenci z Politechniki Gdańskiej, Politechniki Wrocławskiej, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Wszystkie zgłoszone referaty zostały opublikowane w Zeszycie Naukowym Wydziału Elektrotechniki    i Automatyki Politechniki Gdańskiej nr 56 i są dostępne w wersji elektronicznej pod adresem: http://www.gde.sep.gda.pl/referaty/.

GDE17_4.jpg

Prelekcje naukowe:

  • „Wpływ wskaźników SAIDI/SAIFI na działalność Operatorów Systemów Dystrybucyjnych”  Jarosław Tomczykowski – PTPiREE
  • „Kierunki rozwoju w budownictwie elektroenergetycznych linii i stacji wysokich napięć” Waldemar Kamrat – Politechnika Gdańska
  • „Temperatura gruntu zależnie od jego uzbrojenia i zagospodarowania – projektowanie linii kablowych WN”   Janusz Jakubowski – innogy STOEN Operator Sp. z o.o.
  • „Wykorzystanie urządzeń da-box 2000 do monitorowania stabilności sieci elektroenergetycznej”   Olgierd Małyszko, Radosław Wiśniewski, Michał Zeńczak – ZUT Szczecin
  • „Nowa metoda obliczania rozpływu prądów zwarciowych w przewodach odgromowych linii wysokiego napięcia”  Jacek Klucznik – Politechnika Gdańska
  • „Mikroinstalacje prosumenckie – jedno czy trójfazowy przekształtnik energoelektroniczny?” Sławomir Cieślik – Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy
  • „Sprawdzanie instalacji elektrycznych niskiego napięcia – przegląd postanowień normy PN-HD 60364-6:2016-07 w zakresie prób i pomiarów”  Stanisław Czapp – Politechnika Gdańska
  • „Stacje 110 kV w aglomeracjach miejskich”  Waldemar Dołęga – Politechnika Wrocławska
  • „Ocena uciążliwości akustycznej stacji elektroenergetycznych najwyższych napięć” Marek Jaworski, Marek Szuba  – Politechnika Wrocławska
  • „Zdarzenia i alarmy w systemie zarządzania energią” Mirosław Włas – Politechnika Gdańska
  • „Nowe konstrukcje kabli – korzyści i problemy” – Mirosław Schwann – Kentia Firma Konsultingowa
  • „Ograniczenie natężenia pola elektrycznego w otoczeniu linii 110 kV”  Marek Olesz – Politechnika Gdańska

Sesja plakatowa

  • Adam Rynkowski  „Zarys metodyki i przykłady analizy oraz oceny oddziaływania indukcyjnego linii napowietrznych 400 kV na gazociągi przesyłowe”
  • Wiesław Sabat Kazimierz Kuryło, Dariusz Klepacki, Kazimierz Kamuda „Generacja i propagacja zaburzeń elektromagnetycznych w nieizolowanych przetwornicach AC/DC małej mocy”
  • Krzysztof Szubert „Wpływ układów uelastyczniających przesył prądu przemiennego na propagację zakłóceń i pracę automatyki zabezpieczeniowej”
  • Robert Rink, Robert Jankowski, Michał Kosmecki, Arkadiusz Kubanek, Maciej Wilk „Modelowanie generatora synchronicznego w niesymetrycznych stanach pracy sieci elektroenergetycznej-  przegląd narzędzi”
  • Kazimierz Kuryło, Wiesław Sabat, Dariusz Klepacki, Kazimierz Kamuda  „Emisja zaburzeń przewodzonych generowanych przez grupę lamp LED”

Targi firm

Targi firm odbywające się równolegle z konferencją, stanowiły znakomitą okazję do zaprezentowania i-zaoferowania swojego produktu, ale także przedstawienia firmy oraz zacieśnienia relacji pomiędzy wystawcami.  W tegorocznej edycji podczas wydarzenia, mogliśmy poznać produkty i porozmawiać z-przedstawicielami najprężniej działających firm z branży elektrycznej i pokrewnej. W-Gdańskich Dniach Elektryki udział wzięły:

  • Elfeko SA.
  • Grupa ENERGA SA
  • Apator SA
  • Schneider Electric
  • Siemens Sp. z o.o
  • EDF
  • SPIE POLSKA
  • Grupa LOTOS  S.A.
  • Elko - Bis Systemy Odgromowe
  • ZPUE S.A.
  • ELEKTROMETAL ENERGETYKA S.A.
  • SIBA  POLSKA Sp. z o.o.
  • Zakład Energoelektroniki TWERD
  • INCOBEX Sp z o.o
  • 3M Poland Sp z o.o
  • Orw-Els Sp. z o.o.
  • Ensto Pol Sp. z o.o.
  • SGB-Smit Transformers Polska
  • IGE+XAO Polska sp. z o.o
  • PROCAD SA
  • PPH COMEL SP. Z O.O
  • Zakład Produkcyjny Aparatury Elektrycznej Sp. z o. o.
  • Gorlan Polska
  • ABB Sp. z o.o
  • Hauff-Technik GmbH & Co.KG
  • Sonel S.A.
  • Lamel Rozdzielnice Sp. z o.o.
  • Space3ac Intermodal Transportation 

Zwiedzanie laboratoriów

Uczestnicy konferencji mogli po raz kolejny obejrzeć najnowocześniejsze laboratoria na Politechnice Gdańskiej: Laboratorium Zanurzonej Wizualizacji Przestrzennej na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki oraz Laboratorium Innowacyjnych Technologii Elektroenergetycznych i Integracji Odnawialnych Źródeł Energii – LINTE^2 Wydziału Elektrotechniki i-Automatyki. W tym roku po raz pierwszy po Laboratorium LINTE^2 oprowadzali zwiedzających członkowie Studenckiego Koła SEP Politechniki Gdańskiej, którzy na co dzień pracują tam i prowadzą własne badania.

Zawody konstruktorów oraz Studencki Konkurs Projektów Technicznych

Zawody Konstruktorów Robocontest stają się coraz ważniejszym elementem GDE, ponieważ umożliwiają wszystkim uczestnikom konferencji i targów firm kontakt z robotyką turniejową.  W tym roku zawodnicy zmierzyli się w następujących konkurencjach:

  • Line Follower
  • MiniSUMO
  • LEGO SUMO
  • Freestyle.

Nowością w tym roku był Studencki Konkurs Projektów Technicznych. Koła naukowe z całej Polski mogły wystawiać-własnoręcznie wykonane projekty. Była to odpowiedź organizatorów na rosnące zainteresowanie na rynku startupami i innowacyjnymi pomysłami.

Oto lista zwycięzców:

LineFollower

1. KoNaR z robotem Navy – drukarka laserowa Samsung i kupon na 100 zł do wydania w-Satlandzie

2. KoNaR z robotem SkyWave – miernik Satel CMM-10 i gadżety od sponsora Fortum

3. KoNaR z robotem SkyLake – kupon na 100 zł do wydania w Satlandzie i gadżety od sponsora Fortum

LEGO Sumo

1. Destroyers z robotem Cichy_zabójca – dysk zewnętrzny Toshiba 1TB i powerbank TP LINK 10400mAh

2. Kacper Hencel z robotem Dominujący Grześ – głośnik bluetooth JBL i zestaw 4w1 Fury

3. Roboboy z robotem Bullbot – zestaw 4w1 Fury i gadżety od sponsora Fortum

Mini Sumo

1. KoNaR z robotem Lewel – dysk zewnętrzny Toshiba 1TB i kupon na 200 zł do wydania w-Satlandzie

2. Dragon’s Team z robotem Red Dragon – miernik Satel CMM-10 i gadżety od sponsora Fortum

3. Ostry-team z robotem OSTRY – kupon na 100 zł do wydania w Satlandzie i gadżety od sponsora Fortum

Konkurs Studenckich Projektów Technicznych

1. Spławik Team XD z robotem Łazik_Kazik_3000 – miernik Satel CMM-40

2. Grupa Technologii Mobilnych z robotem Bobot – drukarka laserowa Samsung i słuchawki nauszne Tracer

3. Skalp z robotem Żukbot – kupon na 250 zł do wydania w Satlandzie i gadżety od sponsora Fortum

Wyjazd techniczny

Wyjazd techniczny, jak co roku, cieszył się przede wszystkim zainteresowaniem gości spoza Gdańska. W tym roku wycieczka obejmowała zwiedzanie:

  • Muzeum II Wojny Światowej – aspekty elektryczno-techniczne oraz część muzealna
  • PKP Energetyka – podstacja w Orłowie i najnowocześniejsza dyspozytura w Sopocie